سئو و بهینه سازی

بزرگترین سنگ نوشته جهان چه نام دارد ؟ نقش رستم

دسته بندی: اخبار
125 views

سنگ‌نبشته بیستون – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سنگ‌نبشته_بیستون

سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و از آثار … ۱ نام بیستون; ۲ روش ساخت; ۳ در منابع دیگر; ۴ نقش برجسته; ۵ سنگ نبشته; ۶ آثار … هر یک از ۴ ستون اولیه قدری کمتر از ۲ متر عرض و ۴ متر ارتفاع دارد. … با توجه به نقشه‌های نقش رستم، نیزه‌دار مذکور «گبری» و کماندار «آسپاتینا» می‌باشد.

تخت جمشید – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/تخت_جمشید

در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، … در فاصله ۶ و نیم کیلومتری از تخت جمشید نقش رستم قرار دارد. …. معماران تخت جمشید فقط زمانی از سنگ استفاده کرده‌اند که بزرگترین سروهای لبنان یا ….. صدها نفر در حال تکمیل آن هستند وقتی این بنا تکمیل شود بزرگترین بنای جهان خواهد بود.

سنگ‌نوشته داریوش یکم در نقش رستم – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/سنگ‌نوشته_داریوش_یکم_در_نقش_رستم

سنگ‌نوشتهٔ داریوش یکم در نقش رستم سنگ‌نوشته‌ای در آرامگاه داریوش یکم در نقش رستم است. … آن، نام سلوکوس را تشخیص داد، بنابراین می‌بایست پیشینهٔ این سنگ‌نوشته به ….. داریوش در این سنگ‌نوشته که ۱۲ بند دارد، پس از ستایش اهورامزدا، می‌گوید:.

تصویر جهان – نقش رستم

tasvir-e-jahan.mihanblog.com/extrapage/fars_naghshe_rostam

تصویر جهان – – تصویر جهان. … یکی از این آثار با ارزش، نقش رستم نام دارد. … درآرامگاه داریوش اول سنگ نوشته های بزرگی به خط میخی وجود دارد که حاوی نیایش یزدان و … مجلل ترین و بزرگ ترین حجاری عهد ساسانی در نقش رستم صحنه پیروزی شاپور اول بر …

عظیم‌ترین بنای سنگی جهان در مرودشت/ تخت جمشید گردشگران …

www.mehrnews.com/…/عظیم-ترین-بنای-سنگیجهان-در-مرودشت-تخت-…

۲ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. – تخت جمشید به عنوان عظیم ترین بنای سنگی جهان در شهرستان مرودشت فارس ازجمله … دشتک، گردنه چرچر، سر آسیاب، تخت جمشید، نقش رجب، نقش رستم، بند امیر، … كوچك يا دروازه ملل آپادانا، بزرگترين كاخ موجود بر روي صفه، كاخ داريوش است. … ستون سنگي به اين نام معروف شده هر كدام از اين ستونها ۱۲ متر ارتفاع دارد.

منم کوروش,شاه شاهان پادشاه جهان – blogfa.com

koroshhakhamanesh.blogfa.com/author-koroshhakhamanesh.aspx

این آرامگاه سنگی چون آرامگاه کوروش کبیر سرسلسله هخامنشی است که احتمالا …. در بالاي سر، در مقبره به خط و زبان پارسي باستان چنين نوشته است كه اي انسان من … داریوش در این کتیبه پس از معرفی خود به نام پادشاه ایران می‌گوید: «من مصر را فتح کردم. ….. نو هخامنشی در تقویم آفتابی نقش‌رستم (کعبه زرتشت) طراحی و تعبیه شده است.

دقیق ترین تقویم سنگی جهان | تمدن ما

tamadonema.ir › دانستنی های ایران باستان

تقویمی سنگی به نام نقش رستم که آنقدر در میان ایرانیان باستان قداست و ابهت داشت … در حالی که این نام به مجموعه مقبره هایی تعلق دارد که رو به روی گاهشمار سنگی نقش رستم ساخته شده است. … پارسه؛ بزرگ ترین بنای سنگی ایران … نوشته تصادفی.

کتیبه بیستون، بزرگترین سنگ نوشته ایران – تور طبیعت …

dalahoo.com/news.cfm?id=2845

۳۱ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی … نام بیستون از واژه پارسی باستان «بغستان» به معنی جایگه خدایان است. … هر یک از ۴ ستون اولیه قدری کمتر از ۲ متر عرض و ۴ متر ارتفاع دارد. … با توجه به نقشه‌های نقش رستم، نیزه‌دار مذکور «گبری» و کماندار «آسپاتینا» می‌باشد.

ویژگی های باستان شناسی و تاریخی مجسمه هرکول در بیستون

vista.ir/…/ویژگی-های-باستان-شناسی-و-تاریخی-مجسمه-هرکول-در-بیستو…

… است که بزرگ ترین سنگ نوشته دوران باستان ایران یعنی سنگ نوشته داریوش وجود دارد. … البته تاثیرات متقابل فرهنگی بین جهان غرب به رهبری یونان و یونانی مآب ها و …. ابتدا این نقش به نام هرکول بوده است، عده ای هم می گویند که این نقش رستم است.

آرامگاه داریوش بزرگ – داريوش يكم – تخت جمشید

parse-pasargad.ir/fa/میراث-تاریخی/نقشرستم/…/۴۰-آرامگاه-داریوش-بزر…

رخت از جهان بربست و كالبدش را به آرامگاهي سنگي كه در «كوه نقش‌رستم» برايش كنده شده … آنگاه بيارانش گفت كه سر ديدن آرامگاه را دارد، و نزديكترين كسانش وادارش كردند از ….. اسپه كانه (يوناني: اسپه ثينس) پسر پركس اسپه از بزرگترين آزادگان ايراني ….. ورودي آرامگاه و به نام «سنگنوشته داريوش در نقش رستم به نشان ب (DNA=) معروف …

سنگ نبشته یا کتیبه بیستون بزرگترین سنگ نبشتهٔ …

www.1doost.com/Post-15122.htm

۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. – سنگ نبشته بیستون بزرگترین سنگ نبشتهٔ جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ … نام بیستون از واژه پارسی باستان بغستان به معنی جایگه بغ گرفته شده است. … هر یک از ۴ ستون اولیه قدری کمتر از ۲ متر عرض و ۴ متر ارتفاع دارد. متن … با توجه به نقشه های نقش رستم نیزه دار مذکور گبری و کماندار آسپاتینا می باشد.

جاذبه ها و دیدنی های استان کرمانشاه

www.phd.kums.cnf.ir/fa/page.php?rid=25

بعد از این‌ نقش‌، طاق‌ كوچكی‌ قرار دارد كه‌ پیكره‌ شاپور دوم‌ و پسرش‌ شاپور سوم‌ بر آن‌ دیده‌ می‌شود. بالای‌ هر كدام‌ از این‌ سنگ‌ نگاره‌ها در سطوری‌ به ‌خط‌ پهلوی‌ ساسانی‌ صاحب‌ نقش‌ معرفی‌ شده‌ است‌. … غار پُراو بزرگ‌ترین‌ غار آهكی‌ دنیاست‌ و ساختمان‌ آن‌ به‌ دوران‌ سوم‌ زمین‌شناسی‌ مربوط‌ است‌. … نام‌ كسانی‌ كه‌ در نقش‌ دیده‌ می‌شوند به‌ خط‌ یونانی‌ نوشته‌ شده‌است‌.

سنگ نوشته بیستون، کرمانشاه – کویر ها و بیابان های ایران

www.irandeserts.com › … › آثار ملی ثبت شده ایران در یونسکو

این اثر با حدود ۲۰ متر درازا و ۸ متر بلندا، بزرگترین سنگ‌نبشته جهان است و از آن در … تاریخی بیستون، به عنوان کهن‌ترین تاریخ‌نویس شناخته شده ایرانی نام ببریم. …. نسخه بابلی که قطعاتی از سنگ‌نگاره را نیز به همراه دارد؛ بر روی سنگ، و نسخه … های پادشاهان بعدی ,چون کتیبه ی شاپور اول ساسانی در نقش رستم قرار گرفته است.

مهر ۱۳۹۱ – پـاسـارگـاد جـاویـدان – blogfa.com

www.immortalpasargad.blogfa.com/1391/07

هرگز نخواب کوروش ای مهر آریایی » « بی نام تو وطن نیز نام و نشان ندارد » … سنگ نبشتهای به زبان پهلوی نیز در نزدیکی اردشیر قرار دارد که بسیار آسیب دیده. … سنگ نوشته کرتیر در کنار نقش مربوط به واگذاری جایگاه شاهی از سوی اهورامزدا به … پهناور پارسيان، بزرگترين كنگره ايران شناسی با شركت تقريبا همه شرق شناسان جهان و …

خوزستان طلایه دار میراث جهانی ایران در یونسکو | رویای هیمالیا

meisamroudaki.ir/world-heritage-iran-in-unesco.html/

تخت سلیمان (Takhte Soleiman) نام محوطهٔ تاریخی بزرگی به مساحت ۱۲۴ هزار مترمربع، در … سنگ نوشته بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ …. یونسکو وجود دارد، پرونده بسیاری از آثار تاریخی ایران همچون قنات ها، نقش رستم، …

بزرگترین کتیبه سنگی جهان در کرمانشاه – ایرانگردی آکا – …

www.akairan.com/iranshenasi-irangardi/kermanshah…/24256.html

ایرانگردی – استان کرمانشاه – بزرگترین کتیبه سنگی جهان در کرمانشاه … در این نقش داریوش به معرفی خود و خاندانش می‌پردازد و در حقیقت با این نوشته مشروعیت خود …. قوی هیکل سوار است که این اسب شب دیز نام دارد که خسرو پرویز سوار بر آن می باشد .

وارد نشده: رستم

آشنایی با نقش برجسته رجب – فارس – همشهری

hamshahrionline.ir/details/117826

۲۰ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. – جهان. اقتصاد. اجتماع. زندگی. ورزش. شهر. سینما. ارتباطات. اندیشه. دانش … کرتیر موبد و سنگ نبشته منسوب به وی – نقش رجب – شیراز … این محل به نام نقش رجب مشهور است و دلیل نامگذاری آن هنوز مشخص نیست. … دومین نقش برجسته در سمت راست نقش اردشیر قرار دارد که صحنه دیهیم بخشی اهورامزدا به شاپور اول، جانشین …

تاریخ و ادبیات – سنگ نبشته کرتیر در نقش رجب

tariverdiyan.blogfa.com/post/87

تاریخ و ادبیات – سنگ نبشته کرتیر در نقش رجب – (habib tariverdian) … او را یکی از بزرگترین جنایت کاران تاریخ بشریت قلمداد میکند و در بندهای ۹و۱۰ سنگ … مذهبی مبتنی برقساوت به نام شریعت تحریف شده زرتشت قبل از جنگ با اعراب تبدیل به …. دارد یکی درنقش رستم ودر سمت راست نگاره پیروزی اردشیر در اشکفت نقش رجب …

معنی و مفهوم واژه ی رستم – مهرمیهن

www.mehremihan.ir/language-and…/2138-معنی-و-مفهوم-واژه-ی-رستم.ht…

نام جهان پهلوان ایرانی پسر زال پسر سام . … بنظر می رسد که مدارک کتبی فرضیه ای را که مبتنی است بر اینکه نام رستم ، رابطه ٔ مستقیم با گوندفر دارد، رد کند و اجازه می … بزرگترین و نام آورترین پهلوانان ایران در حماسه های ملی ما از سیستان برخاسته اند. …. نقش رستم ؛ نام سنگ نبشته ای است به خط میخی و زبان پارسی باستان درفارس …

معرفي مرودشت-مهندس برومندی-نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی

www.mehdiboroumandi.com/page.aspx?id=yPbOFovnMdM=

نام اصلي اين بناي معظم به روايت سنگ نوشته خشايارشا روی جرز درگاههاي كاخ دروازه … بزرگترين و معظم ترين شهر باستاني ايران كه از حدود پنج قرن پيش از ميلاد تا ده … تایخی نقش رستم تخت سنگهايي منظم به صورت ناتمام وجود دارد كه به تخت رستم … و اسباب آن و بر اشكنوان زرادخانه » هم در جاي ديگر مي نويسد : « در جهان هيچ قلعه قديم تر …

گنجینه های ایران در موزه های جهان/ لوور و سپاه جاویدان داریوش – …

www.khabaronline.ir/detail/315870

۱۱ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. – یکی از عظیم ترین گنجینه های تمدن ایران در موزه لوور پاریس قرار دارد. … بر روی این سنگ نگاره باستانی نقش زنی حک شده‌است که دم ماهی دارد و مارهایی را در … که قاعده هر کدام به شکل مربع است که نام پادشاه بر روی آن حکاکی شده‌است. …. سری به تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم و بیستون بزنید، عمق فاجعه رو می بینید.

کعبه اسرارآمیز زرتشت و نقش رستم پارسه + عکس | – ویرلن

virlan.com/کعبه-اسرارآمیز-زرتشت-و-نقشرستم-پارسه/

۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. – نقش رستم که در فاصله پنج کیلومتری شهر پارسه (تخت جمشید) در شمال شیراز قرار … کعبه زرتشت نام بنای سنگی است مکعب مستطیل شکل که در محوطهٔ نقش رستم در کنار … به سه زبان پهلوی ساسانی، پهلوی اشکانی و یونانی در دورهٔ ساسانیان نوشته شده‌است. …. بزرگترین پل معلق جهان در استانبول ترکیه ساخته شد.

کعبه اسرارآمیز زرتشت و نقش رستم پارسه + عکس – ویرلن – …

www.shahrekhabar.com/tourism/1458561960457206

۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. – نقش رستم که در فاصله پنج کیلومتری شهر پارسه (تخت جمشید) در شمال شیراز قرار … کعبه زرتشت نام بنای سنگی است مکعب مستطیل شکل که در محوطهٔ نقش رستم در کنار … به سه زبان پهلوی ساسانی، پهلوی اشکانی و یونانی در دورهٔ ساسانیان نوشته شده‌است. …. بزرگترین پل معلق جهان در استانبول ترکیه ساخته شد.

آژانس خبری شیراز | شیرازنا » فارس؛ شیرازه فرهنگ و تمدن …

www.shirazna.ir/news/56396/فارس؛-شیرازه-فرهنگ-و-تمدن-ایران‌زمین/

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. – استان فارس بیش از سه هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور دارد … تخت جمشید، پاسارگاد، باغ ارم ، کاخ اردشیر، نقش رستم و صدهار اثر …. بنایی شکوهمند که بزرگترین بنای سنگی جهان نیز نام گرفته است. … این شهر از قدیمی ترین شهرهایی بوده که تاریخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است.

راز سنگ قبر آیت الله بهجت + عکس – فردا

www.fardanews.com/fa/news/…/راز-سنگ-قبر-آیت-الله-بهجت-عکس

«العبد» در قطعه‌ای میناکاری نقش می‌گیرد و در هنری زیبا و کاری بسیار بدیع، روی سنگ قبر متصل می‌شود. … با گذشت بیش از یکسال نه تنها جستجوی سنگ بلکه متن، نوع خط، نوع ترکیب بندی و … … تصاویر: بزرگترین قبرستان جهان در نجف اشرف … ايت اله بهجت مجتهدي به تمام معنا بوده و من هر موقع نام او را مي شنوم واقعا تمام بدنم مي …

دیدنی‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی استان فارس +تصاویر – …

www.fardanews.com/…/دیدنی‌های-طبیعی-تاریخی-و-فرهنگی-استان-فار…

۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ویژگی مهم دیگر تخت جمشید این است که بزرگترین و مهمترین مجموعه طراحی شده از … خرابه هاي شهر در مكاني به نام «تنگ چوگان» در چند كيلومتري شهر كازرون قرار دارد . … سنگ نبشته پهلوي تنگ براقي : در شمال غربي پاسارگاد در تنگ براقي … زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در نقش رستم قرار دارد.

آبان ۱۳۸۷ – فرهنگ نام های پارسی

david-parsiname.blogfa.com/8708.aspx

آترین : نام پسر اوپدرام که در سنگ نوشته بیستون آمده است. آتش : نام مردان در متون …. اسپ چنا : یکی از بزرگان زمان داریوش در نقش رستم ….. پروانه : حشره ای است که بالهای ظریف وزیبا دارد. پرورتیش … پشوتن : پیشکش کننده تن – فداکار – نام بزرگترین پسر کی. گشتاسب …. دنیا : زن بسیار نزدیک شونده – جهان – گیتی. دور شاسب …

مطالب جدیدتر – ایران گردی – blogfa.com

www.iranbin.blogfa.com/?p=37

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۴ساعت ۱:۵۶ توسط مجید صیادزاده | آرشیو نظرات … غار سنگ شکنان به عنوان بزرگ ترین غار دست ساز جهان مطرح است. …. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف … در دهانه غار دو کتیبه سنگی وجود دارد که یکی از آنها ترجمه کتیبه شاپور در نقش رجب …

نقش رستم، مجموعه‌ای باستانی در روستای زنگی‌آباد | اتاق خبر …

otaghkhabar24.ir/news/49720

۸ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – نقش رستم نام مجموعه‌ ای باستانی در روستای زنگی‌ آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس ایران است که در فاصلهٔ ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. … کعبهٔ زرتشت نام بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری در محوطهٔ نقش رستم است. … پهلوی ساسانی، پهلوی اشکانی و یونانی در دورهٔ ساسانیان نوشته شده‌است که یکی به …

گردش و ورزش و ارزش – فارس گردی – قسمت شانزدهم: نقش رستم …

kashkoolemantoma.blogfa.com/…/فارس-گردی-قسمت-شانزدهم-نقشرس

در آرامگاه داريوش اول سنگ نوشته هاي بزرگي به خط پارسي باستان بهچشم ميخورد كه حاوي نيايش يزدان و مضامين مذهبي است . … مجلل ترين و بزرگ ترين حجاري عهد ساساني در نقش رستم صحنه پيروزي شاپور اول بر والرين … ( فارس ) نام داشته و در حاشيه شرقيِ مرودشت كوهي است كه كوه مهر يا كُهمهر نام دارد كه اين كوه بعد از … قسمت سوم: باغ جهان نما

آرامگاه داریوش بزرگ هخامنشی در نقش رستم – نون و آب

www.noonoab.ir/post/…/آرامگاه-داریوش-بزرگ-هخامنشی-در-نقشرستم

۱۸ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. – آرامگاه داریوش بزرگ در دل کوه رحمت یا کوه حاجی‌ آباد در نقش رستم که در … م رخت از جهان بربست و كالبدش را به آرامگاهی سنگی كه در «كوه نقش‌ رستم» … گفته‌ اند كه پدر و مادر داريوش، كه ويشتاسپه و رودگونه نام داشتند، در بازديد از آرامگاه وی كشته شده‌اند. … خود از ویژگی‌ های هنری نگاره‌ها و سنگ‌ نبشته‌ های این بنا حکایت دارد.

دنیایی بی جواب

yahoo2.blogfa.com/

متن این کتیبه هخامنشی که در ۱۷ سطر نوشته شده به شرح زیر است: ۱- {خدای بزرگ است} اهورامزدا که بزرگترین … می باشد که بعد از داریوش بزرگ به کاخهای تخت جمشید افزود و آرامگاه او در نقش رستم می باشد. …. وی معتقد است که اولین بار نام منطقه بکر”جم” بر روی نقشه باستان شناسی سازمان … ایرانیان، قدیمی ترین کشاورزان جهان بودند.

ترین ها و نخستین های ایران و جهان در فارس :: نشریه ونو

venomag.blog.ir/post/12

۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – سیاوش آریا پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران می گوید: سنگ نوشته پهلوی در روستای سرمشهد کازرون را، بزرگترین سنگ نوشته ساسانی کشور می دانند. … قدرت او و در هنگام پادشاهی بهرام دوم است این نوشته ها در نقش رجب، نقش رستم، سازه ای که معروف به کعبه زرتشت هست و سرمشهد کازرون قرار دارد و همه آنها پیرامون یک موضوع …

تاریخ ایران – سنگ نبشته های باستان

www.parskoroosh.blogfa.com/category/38

تاریخ ایران – سنگ نبشته های باستان – بنام خداوند جان و خرد. … اهورامزدای بزرگ که بزرگترین خدایان است داریوش شاه را آفرید. …. نقش رستم-بالای مقبره داریوش … به بیستون آبشار زیبایی قرار دارد وسمت چپ آبشار دو سنگ نبشته هخامنشی قراردارد. … بیستون نام یکی از شهرهای ایران است که در نزدیک آن چندین سنگ نگاره از شاهان مختلف …

زیباترین کتیبه‌ها و نقش برجسته‌های ایران (+عکس) – ۱۱۸سفر

۱۱۸safar.com/fa/…/زیباترین-کتیبه‌ها-و-نقش-برجسته‌های-ایران-عکس

البته در بعضی کاخ ها سنگ نگاره‌ها و نقش برجسته‌ها به عنوان عنصر تزئینی به کار … مرودشت، نقش رستم؛ نقش برجسته پیروزی شاپور اول … در دو سوی پیکره‌ها، دو سنگ نوشته‌ به خط پهلوی ساسانی وجود دارد که صاحبان … سومین و بزرگ‌ترین اثر موجود در طاق بستان کرمانشاه، طاق بزرگی است که …. خانه دومین مرد ثروتمند جهان (+عکس) …

مطالب جدیدتر – World Historical Architectures Effects – blogfa.com

whae.blogfa.com/1390/03?p=4

نقش رستم نام مجموعه ‌ای باستانی در روستای زنگی‌ آباد واقع در شمال شهرستان … این مرد به حالت احترام دست ‌هایش را به سینه گذاشته و رو به خدایی دارد که نقشش محو شده ‌است. …. بخش بیرونی آرامگاه دارای دو سنگ نبشته به زبان‌های فارسی باستان، ایلامی و …… آن هستند به صورتی که وقتی این بنا تکمیل شود، بزرگترین بنای جهان خواهد بود.

کوروش بزرگ پدر ایران زمین

korushbozorg.blogfa.com/

۳ – در دست چپش حلقه عهد با اهورامزدا قرار دارد و نشان موظف بودن به پیمان با خدای …. كوروش اي نام و نواي آشتي تخم نيكي را به گيتي كاشتي … آيا مي دانيد زمانی کورش کبير بر جهان حکومت مي کرد و قدرت جهان …. “بزرگ‌ترین سنگ نوشته ی بازمانده از دوره ی هخامنشیان” …. احتمالا آرامگاه او در کنار آرامگاه داریوش بزرگ در نقش رستم میباشد.

سنگ نوشته بیستون – ارسباران

arasbaran.org/news.cfm?id=714

۲۷ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بزرگترین سنگ نبشته جهان در شهرستان هرسین و در سی کیلومتری کرمانشاه … نام بیستون از واژه پارسی باستان «بغستان» به معنی جایگه بغ گرفته شده‌است. … هر یک از ۴ ستون اولیه قدری کمتر از ۲ متر عرض و ۴ متر ارتفاع دارد. … با توجه به نقشه‌های نقش رستم، نیزه‌دار مذکور «گبری» و کماندار «آسپاتینا» می‌باشد.

آبان ۱۳۹۲ – باهوش

azarian1382.blogfa.com/1392/08

آیا میدانستید جمیعت جهان تا ۵۰ سال آینده از مرز ۹ میلیارد نفر خواهد گذشت ؟ …. ۲-معمولا بزرگ ترين و پرجمعيت ترين شهر هر استان چه نام دارد؟ ….. آبادی اعلام شده است که بنایی که ما آنرا به نام کعبه زرتشت می شناسیم و در نقش رستم قرار دارد رصد خانه بوده است. ….. نخستين بار نام داهه را در سنگ نبشته خشيارشا در تخت جمشيد ميبينيم.

گنجور » فردوسی » شاهنامه » آغاز کتاب » بخش ۷ – گفتار اندر …

ganjoor.net › فردوسی › شاهنامه › آغاز کتاب

تا به حال ۱۶۵ حاشیه برای این شعر نوشته شده است. …. شما میتوانید به نام رستم توجه کنید که نام بزرگترین و یکی از ناماورترین فرماندهان پارسی …. ما زعشق حیدر عالم را دگرگون مییییییییییکنیم این جهان از نام او سرمست و مجنون میکنیم … …… این ابیات سخیف از فردوسی‌ نیست، در شاهنامه اصلی‌ ۵۰ هزار بیت وجود دارد و در شاه نامه‌ای که …

تخت جمشید – ArtHut

www.arthut.co/urban-spaces/item/844-persepolis

۱۱ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. – پارسه به همین صورت، در سنگ نوشته خشیارشاه بر درگاه “دروازه ملل” نوشته شده و … نام مشهور تخت جمشید، یعنی پرسه پلیس (Perse Polis) ریشه غربی دارد. …. آرامگاه ها یا دخمه های واقع در نقش رستم (شش كیلومتری تخت جمشید) بی … هند تا سپارت (سارد، لیبی) را اهورامزدا، بزرگ ترین خدایان به من ارزانی داشت. ….. معماری جهان.

سفر به فارس – بیا تا برویم

biyataberavim.persianblog.ir/tag/سفر_به_فارس

۱۴ تیر ۱۳۹۰ ه‍.ش. – این مجسمه در نوع خود بزرگترین مجسمه تاریخی ایران میباشد. …. دور شهر بیشاپور حصاری سنگی قرار دارد به طول ۲۴۸ متر با پهنایی حدود ۹متر که از ….. از دور روی کوه رحمت دخمه ای همانند نقش رستم دیده میشود. …. در تاق مروارید بر روی کتیبه سنگی نوشته شده که توسط شوریده شیرازی شاعر صاحب نام ان دوره سروده شده است.

روزنامه كيهان۸۶/۲/۶: نقش رستم، قديمي ترين رصدخانه …

www.magiran.com/npview.asp?ID=1392263

۶ اردیبهشت ۱۳۸۶ ه‍.ش. – نقش رستم نام محلي است كه در استان فارس و در شش كيلومتري شمال تخت جمشيد قرار دارد. … بناي ليديايي ميرا نيز نسبتا سالم است اما با بناي نقش رستم تفاوتهايي دارد. … پس از مهرگان، جشن نوروز بزرگترين جشن هاي ساليانه آنان بوده است. … از واحد هفته استفاده مي كردند و نام ماههاي هخامنشي نيز در سنگ نبشته داريوش در …

نقش رستم در زمان قاجار – عجیب ترین های ایران و جهان | متعجب

www.moteajeb.com › عجیب و غریب › تاریخی

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی در روستای زنگی‌آباد واقع در شمال شهرستان … فارس ایران است، که در فاصلهٔ ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. … کعبه زرتشت بنای سنگی و بُرج‌مانند موجود در این محوطه‌است که به … از شاپور اول و کرتیر نوشته شده‌است که از نظر تاریخی ارزش زیادی دارند. … بزرگترین-استخر-شنای۲٫

مطالب جدیدتر – همراه من به تماشای ایران بیا – blogfa.com

arad60.blogfa.com/?p=4

سد کارون سه با توجه به ابعاد ساخته های زیرزمینی و روباز آن ، بزرگترین طرح … زمان ساسانيان درنقش رستم هم پيشي دارد ، امروزه به نام نقش رجب ناميده مي شوند . …. سنگ نوشته نقش رجب كنار نيم تنه كرتير ودر ۳۱ سطر كنده شده است كه چند سطر اخر ان محو گشته . … من از ايزدان اين را درخواست كردم كه اگر يك بار ايزدان من كرتير را در اين جهان …

نقش رستم چیست؟کجاست؟ – کوروش و داریوش زنده اند – blogfa.com

www.iranekurosh.blogfa.com/post-8.aspx

۱۵ آبان ۱۳۸۹ ه‍.ش. – نقش رستم يكي از مهمترين و زيبا ترين مجموعه اثار باستاني سرزمين هميشه … كوهستان حجازي شده است نام منحل يعني نقش رستم نامي نسبتا تازه است و … پارسي ( نقش ) به معناي حجاري مي ايد و رستم هم بزرگترين قهرمان ملي … كه يكي از شاهكارهاي ادبي ايران بلكه جهان مي باشد و سروده فردوسي ،شاعر ….. نوشته های پیشین.

بیا تو پارس – کتیبه های هخامنشی و خط میخی پارسی باستان

tarikhblog.blogfa.com/post-87.aspx

کهنترین کتیبه های فارسی باستان از پدر نیای داریوش بزرگ به نامسنگ نبشته داریوش در بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان می باشد و از آن در کتاب های … نوشته های کوتاه تر که گاه تنها نام پادشاهی را بر خود دارد، بر روی آوندهای گوناگون و … در: تخت جمشید (پارسه)، نقش رستم، پاسارگاد، شوش، همدان، وان(در آسیای کوچک) و مصر پیدا …

آبان ۱۳۸۸ – مردم شناسی مکران – blogfa.com

makorananth.blogfa.com/8808.aspx

مدتی که در قشم بودم نمی دونستم که واقعا در قشم قلعه ای وجود دارد به نام قلعه پرتغالی ها. … برای مثال ساحل بکر و دست نخورده از سیریک تا خور کرتی (بزرگترین خور خدادادی در خاورمیانه)در ۵۰ کیلومتری لیردف از بهترین ساحل های جهان است. …. در آرامگاه داریوش هخامنشی در نقش رستم پشت سر نگاره داریوش سنگ نبشته ای که به شدت آسیب …

شکوه ایرانی::..ورود اعراب ممنوع::..

sarzamineahoorayi.blogfa.com/

در راه تو، کی ارزشی دارد این جان ما، پاینده باد خاک ایران ما. … نام بنایی است مکعب مستطیل شکل در نقش رستم در استان فارس. … در این دوران سه سنگ‌نوشته مستقل بر روی سکوهای بنا ایجاد شده‌است که اطلاعات گسترده ای در خصوص ساسانیان ارائه می‌کند. ….. داریوش بزرگ ایران را به بزرگ ترین کشور جهان مبدل کرد ( بیش از ۲۸ کشور ) .

دفتر خدمات مسافرتی گشت تور,تور شیراز , رزرو اینترنتی …

www.gashttour.ir/city/shiraz.htm

بناهای باستانی موجود در جلگه شیراز ، نقش برجسته های ساسانی دربرم دلک و … همچنین درمهرهای گلی بدست آمده از قصر ابونصر، نام شیراز همراه با نام شهر اردشیر خورده … آیینه کاری، نوشته ی ثلث، نسخ، نستعلیق و درهای نقره این آرامگاه بر شکوه …. این منبر به نشانه چهارده معصوم ، چهارده پله دارد و سنگ آن از مراغه تبریز به شیراز حمل شده است.

کرتیر – دکتر مهدی رهبری

www.mehdirahbari.com/1393/09/29/post-74/

۲۹ آذر ۱۳۹۳ ه‍.ش. – کرتیر در کتیبه ی خود واقع در «کعبه ی زرتشت»،[ واقع در نقش رستم و یا کوه رحمت یا حسین آباد در … از کرتیر چهار سنگ‌نوشته (در استان فارس) برجای مانده ‌است. … خداپرستانه ی کرتیر و شرح معراج او اختصاص دارد و به زبان پارسی میانه و خط پهلوی می‌باشد. … این کتیبه بزرگترین کتیبه ی دنیا به خط پهلوی است.

کتیبه ها و سنگنوشته ها – صبح بخیر

sobbekheir.com/tag/کتیبه-ها-و-سنگنوشته-ها

به گزارش مهر، تخت جمشید را عظیم ترین بنای سنگی جهان می دانند. … بزرگترین کتیبه قلعه سنگی به خط پهلوی با حدود سه هزار سال قدمت امروز در شهرستان سمیرم سرقت شد. … محوطه تاریخی نقش رستم در فاصلهٔ شش کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد. …. از اتاقهای طبقه سوم این غار وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده‌است.

کوروش بزرگ و آیین زرتشت

www.alaska.blogfa.com/

+ نوشته شده در ساعت توسط فرزند کوروش | نظر بدهید … و افغانی) ۱۹- بزرگترين توليد کننده فيروزه ۲۰- بزرگترين منابع روی در جهان ۲۱- بزرگترين … درباره فلسفه و علل پیدایش جشن نوروز نظرات متفاوتی وجود دارد که برخی از این نظرات در اینجا آمده است. ….. در نقش رستم آرامگاه شاهنشاهان هخامنشی نام خوزستان بعد از ماد ذکر شده است .

[PDF]دانلود این فایل پی دی اف – ایران نامه

irannameh.org/index.php/journal/article/download/2238/3619

استاد تاریخ و جهان فارسی زبان دانشگاه کالیفرنیا، اروین و مدیر مرکز مطالعات ایرانی دکتر … در نقش رستم، آثار کرتیر در کنار کتیبه و نقش برجستة شاپور اول )ح. … که زندگینامة خود را به روایت اول شخص برای ما به جا نهاده است و سنگ نوشته های … اما اگر این چنین باشد، باید ۱۲دینی دارد یا اینکه از کرتیر با نام “تنسر” یاد شده است.

نخستین بنای تاریخی ایران که به ثبت یونسکو رسیده کدام …

iranjavan.org/نخستین-بنای-تاریخی-ایران-که-به-ثبت-یون-۲/

۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – ۵ دقیقه پیش – نام نخستین بنای تاریخی ایران که به ثبت جهانی … چغازنبیل، پرسپولیس (تخت جمشید) و میدان نقش جهان در یونسکو به ثبت رسید و … … سنگ نوشته بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهان، نخستین متن شناخته شدهٔ ایرانی و … … ایران با تاریخ عظیم و پشتوانه غنی فرهنگی که دارد ۱۰ اثر را در …

وبلاگ تاریخی و جغرافیایی “ارگ ایران” – نقش رستم – blogfa.com

ravid0.blogfa.com/tag/نقشرستم

عکس سنگ های ایستاده ماهات اندونزی، شماره های یک و ۲ و ۳ ، و عکس ۴ انوش راوید در شهر یری، عکس شماره ۵۶۴۵٫ … قبلاً در رابطه با نام اور و یا روم با تمدن جیرفت نوشته ام. … معدن‌ها و انفجارها و ترك بر پيكره‌ نقش رستم در چند هفته گذشته پاي کوه نقش رستم، … در آن سر درب بزرگترین پادشاهان جهان را گذاشته اند، منجمله کوروش بزرگ با یک …

IRANIAN be eternal (@__parsian__) | Instagram phot …

www.imgrum.net/user/__…/1293971703139803058_1101953568

همچنین این احتمال نیز وجود دارد که کتیبه بر روی سنگ اصلی آرامگاه نوشته نشده … جهان بینی زرتشتی – نوشته موبد رستم شهزادی انتشارات فروهر ٨٨ (چاپ دوم) – تهران. ۱۸ …. مثلا “پوران” دختر یک زرتشتی به نام حسن سرخسی که برادرش فضل سرخسی … و یکی از بزرگترین نیروهای جهان روزگار خود بود که برای ایفای دو نقش تربیت شده …

سایت خبری تحلیلی شفاف

اخبار ایران و جهان. … بزرگترین هتل جهان در مکه افتتاح می‌شود …. نکاتی وجود دارد که نشان می‌دهد اطلاعات و آدرس غلط به ملت می‌دهند برای اینکه با یک دروغ نجومی موضوع … انتظامی گفت: امسال ۸۵ هزار نفر در طرح پرداخت جریمه غیبت سربازی ثبت نام کردند. …. ۸ درمان خانگی برای دفع سنگ کلیه … نوشته عبری روی بسته‌بندی چیپس در ایران!

نقش رستم، قدیمی ترین رصدخانه خورشیدی جهان در ایران – …

iranzibaema.persianblog.ir/post/75/

۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ ه‍.ش. – نقش رستم نام محلی است که در استان فارس و در شش کیلومتری شمال تخت جمشید قرار دارد. … بنای لیدیایی میرا نیز نسبتا سالم است اما با بنای نقش رستم تفاوتهایی دارد. … پس از مهرگان، جشن نوروز بزرگترین جشن های سالیانه آنان بوده است. … واحد هفته استفاده می کردند و نام ماههای هخامنشی نیز در سنگ نبشته داریوش در …

. “درخانه بزرگترين سخن سراي ايران“. دوره۱۳، ش۱۵۳و۱۵۴ – بهنام

www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/153/html/153-155.HTM

در وسط تالار آرامگاه بزرگترين حماسه سراي ايران سكويي از سنگ تراشيده … ديگري قرار دارد كه طول اضلاع آن ۵ ر ۲ متر است و مجموعا” از ۴ مربع سنگي به ابعاد … در وسط اين دوباريكة سنگي ، دو لوحة سنگ نوشته از مرمر روشن ، به طول و عرض ۵ر۱ …. در دو جانب خارجي در ورودي مقبره ، شش نقش برجسته به چشم مي‌خورد ، هر يك به طول و عرض ۱ متر .

شباهت های هرکول ، میهمان ۲ هزار ساله ایران و اسطوره رستم – …

www.chn.ir/NSite/FullStory/?Id=84815

۱۳ تیر ۱۳۸۳ ه‍.ش. – … شده است که بزرگ ترین سنگ نوشته دوران باستان ایران یعنی سنگ نوشته داریوش وجود دارد. … در خوان یازدهم، هرکول سگ کربروس را که سه سر و نگهبان جهان زیرین بود … شخصی به نام فیلوکتِتیس هرکول را آتش می زند و هرکول به دنیای دیگر می رود. … اما شخصیت دیگری که فوق العاده با هرکول شباهت دارد، رستم است.

فهرستی از اسامی اصیل ایرانی+ معنی – که

www.irannaz.com/news_detail_8992.html

آبان دخت دخترآبان ، نام زن داریوش سوم آبتین نام پدر فریدون پادشاه پیشدادی آتوسا … نبض احساس عاشقانه با زیباترین عکس نوشته های رمانتیک …. رستم : تنومند و قوی اندام ، جهان پهلوان ایرانی و قهرمان بزرگ شاهنامه …. مرمر : ازسنگهای آهکی که صیقلی و جلا پذیر است ، سنگ مرمر … منوچهر : کسی که چهره بهشتی دارد – از پادشاهان پیشدادی

خارج شدن تخت جمشید از یونسکو به خاطر ساخت سیلو! – مجله …

www.morahem.com/majale/persepolis-out-of-unesco/

۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. – یکی از مهمترین مشکلاتی که تخت جمشید به عنوان بزرگترین بنای سنگی جهان … در عین حال نیز از آنجایی که بنای «نقش رستم» نیز در نزدیکی این سیلو قرار دارد … اگه کسی دیدگاهی نوشت برایم ایمیل بفرستید. نام *. ایمیل *. وبسایت … دلنوشته داوود رشیدی برای سنگ قبرش+عکس,عکس سنگ قبر داوود رشیدی,متن …

نجوم علمی برای همه در هر زمان – قديمي ترين رصدخانه هاي دنيا را …

www.ganimed.blogfa.com/post/…/قديمي-ترين-رصدخانه-هاي-دنيا-را-بين…

نجوم علمی برای همه در هر زمان – قديمي ترين رصدخانه هاي دنيا را بينيد – به نام آن که هستی نام از او … اين بنا از سنگ آهک قرمز ساخته شده که استحکام بسياري دارد. … رصدخانه نقش رستم در مرودشت استان فارس بزرگترين رصدخانه خورشيدي جهان است که … نوشته شده در دوشنبه هشتم خرداد ۱۳۹۱ساعت ۱۲:۵۶ توسط کوثر بابایی| آرشيو نظرات.

تاريخ غريب ايران در موزه لوور پاريس – دوران

dowran.ir/show.php?id=210746932

اين موزه كه از بزرگ ترين و مشهورترين موزه هاي جهان است با مساحتي حدود ۲۱۰ هزار متر … حتي نقل مي‌كنند بعضي سنگها و سنگ نوشته هايي كه در اين موزه قرار دارد در سراسر … همدان، فيروزآباد، فسا، طاق تيسفون، نقش رستم، پاسارگارد و پرسپوليس را کشف و آنها … پس از آنها کاوش و حفاري در منطقه باستاني شوش به دست يک انگليسي به نام …

نقش بهرام ممسنی – ساسانیان

sassanids.com/نقش-بهرام-ممسنی/

۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ه‍.ش. – نقش بهرام ممسنی نگاره بهرام بر تخت نشسته است و در هر طرف او دو نفر از … زردشت، نقش رجب نقش رستم را نقر کند، که به تشریح مبارزه پیروزمندانه وی با پیروان ادیان غیر زردشتی و سایر مذاهب زردشتی در قلمرو فرمانروایی ساسانی اختصاص دارد. … کسی دیگری مجاز به نقر کردن سنگ نگاره و سنگ نوشته(نقش برجسته و …

تخت جمشید یا ارگ پارسه؛ بزرگ ترین بنای سنگی ایران | مجموعه

www.ghatreh.com/…/تخت-جمشید-ارگ-پارسه-بزرگ-ترین-بنای-سنگی-…

۱۷ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – البته در جلگه‌ی مرودشت آثار باستانی مهمی همچون نقش رستم (مدفن داریوش)، نقش … که از خزانه و باروی تخت جمشید، کشف شده است نیز، نام شهر پارسه وجود دارد. … از به آتش کشاندن تخت جمشید، اعلام اتمام فرمانروایی ایرانیان در سراسر جهان بود. ….. این نوشته ثابت می‌کرد که شروع ساخت این کاخ در دوران حکومت داریوش بوده و …

کوروش

koroshbozorg.blogfa.com/

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۳ساعت ۱۲:۴۴ توسط علی عباس | نظر بدهید … اما مهم آنکه نام بنيانگذار نخستين و بزرگترين امپراتوري دنيا، نه تنها در قرآن …. تصوير نقاشي يک جهانگرد اروپايي از سنگ نگاره کوروش هخامنشي در پاسارگاد ….. سنگ‌نبشته‌های بیستون، تخت جمشید و نقش رستم ذکر می‌کند که نام سرزمین‌های …

نقش رستم – تیشینه

www.tishineh.com/touritem/1033/نقشرستم

نقش رستم اولین بار در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط ارنست هرتسفلد بررسی و کاوش شد. …. وﺟﻮد دارد ﮐﻪ در آﻧﺠﺎ، ﻧﻘش هایی از اردﺷﯿﺮ ﺑﺎﺑﮑﺎن و ﺷﺎﭘﻮر اول ﺣﺠﺎری شده ,اﯾﻦ ﻣﺤﻞ ﻧﻘﺶ رﺟﺐ نام دارد . … استخر بزرگ‌ترین شهر در دردوران خود بوده و به گفته تاریخ نویسان چهاردروازه …. در آرامگاه داریوش اول، سنگ نوشته‌های بزرگی به خط میخی وجود دارد که حاوی نیایش و …

آشنایی با تمدنهای جهان باستان – پژوهش هاي واقعي كتيبه هاي …

www.archeologist.blogfa.com/post-109.aspx

در زير مقابر شاهان هخامنشي در نقش رستم ،نقش هايي از پيروزي شاهان ساساني به خط هاي … در سه ضلع كتيبه زرتشت كتيبه شاپوراول به خط پهلوي ساساني وجود دارد كه موضوع آن … در متن پهلوي اشكاني كتيبه شاپور اول بر كعبه زرتشت بيان مي شود كتيبه … كفا لايا مجموعه اي كه پس از مرگ ماني پديد آمد مكشوفه از مصر کفالایا نام (کتابی …

قصّه گو – سفرنامه کرمانشاه قسمت هشتم (بیستون)

www.m4taghi.blogfa.com/post-180.aspx

در این سنگ نگاره داریوش شاه مقتدر هخامنشی با لباس و ریشی بلند در سمت چپ ایستاده، … این کتیبه طولانی ترین کتیبه دنیاست و مجموعا” ۵۲۵ سطر دارد که در آن داریوش خود و … هم لرزه بر اندام می افکند و گوردخمه های نقش رستم که مفهوم واقعی عظمت را به رخ میکشد. … نام گودرز و مهرداد بر بالای نقش برجسته به خط یونانی نوشته شده است.

فارس-آشنایی با استان – سازمان تعزیرات حکومتی

www.tazirat.gov.ir/fars/tab-6771/index.aspx

در حال حاضر۱۷۰معدن فعال در فارس شناسایی و مورد بهره برداری قرار دارد که سالانه تا … فارس سرزمین پارسیان است که مردم جهان ایران را با این نام و نشانی می شناسند. … شامل نقوش برجسته ایلامی ، پاسارگاد، تخت جمشید ، دخمه سنگی ، قصرابونصر، نقوش …. مهم ترین و بزرگترین حجاری ازعهد ساسانی در نقش رستم صحنه نبرد و پیروزی …

الف – منشور كوروش كجا كشف شد و متعلق به كيست؟

alef.ir/vdciy3av.t1apr2bcct.html?83927

۱۱ مهر ۱۳۸۹ ه‍.ش. – بزرگترین اشتباه این است که به دست خودمان، خودمان را خراب کنبم، حتما … که به هیچ عنوان پس ندادن و نگه داشتن این سنگ در شان ملت ایران نیست. … قیمتی خاصی مانند منشور کوروش از ایران در موزه های جهانی وجود دارد یا نه و …. ضمنا تخت جمشید و پاسارگاد و نقش رستم را دریابید. ….. روایت شاهد عینی بزرگ‌ترین زلزله جهان.

زبان شناسی | خلیج فارس

parssea.org/?cat=19

واژه ثریا عربی نیست و درست آن سریا است سریا یا سوریا نام خدای خورشید هندوان … نقش رستم ٤ مقبره صليب شكل بسيار عظيم در دل كوه دارد ….. ترجمه های فارسی توانست زمینه ها و بسترهایی فراهم سازد تا مطالب از زبان سانسکریت به دیگر نقاط جهان منتقل شود. … این مجموعه تنها بخشی از بیشتر از ۱۵ هزار سنگ نوشته فارسی و قرانی در هند …

سنگ نبشته های باستانی رازهای سر به مهر سنگی – آفتاب

www.aftabir.com › مقالات › فرهنگی و هنری › میراث‌فرهنگی و تاریخی

۱۹ خرداد ۱۳۹۰ ه‍.ش. – سنگ نبشته های باستانی رازهای سر به مهر سنگی … بدون شک نقطه آغاز میراث کهن ایران، ریشه در این اسناد دارد. … این آثار به کار رفته، نام ایزدان آریایی‌ها همانند اهورامزدا، آناهیتا، مهر، ناهید و. … این موضوع در منشور کورش، سنگ‌نبشته‌های داریوش در نقش رستم، …. موفق‌ترین شهرهای جهان در صنعت گردشگری از دید نیوشا ضیغمی …

خبرگزاری تسنیم – مرودشت شهر شاهکارهای هخامنشی + تصاویر

www.tasnimnews.com/fa/…/مرودشت-شهر-شاهکارهای-هخامنشی-تصاویر

۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. – خبرگزاری تسنیم: مرودشت از بزرگترین شهرهای استان فارس است که … هم‌اینک ویرانه‌های این شهر در ۷ کیلومتری شمال تخت جمشید قرار دارد و آثاری چند از دروازه‌های سنگی و … و درباریانش و تاجگذاری اردشیر بابکان، نقش برجسته‌های نقش رستمسنگ‌نوشته بزرگ شاپور اول بر دیواره کعبه زرتشت و یک چاه آب را نام برد.

پرسش و پاسخ

www.pasargadae.ir/porseshPaspkh/

چرا جهت جلوگيري از خوردگي سنگ ها از مواد محافظ استفاده نمي شود؟ … پاسخ: جمشيد يکي از پادشاهان اساطيري ايران بوده که نام آن در شاهنامه فردوسي آمده … بر صخره هاي کوه حاجي آباد را به رستم نسبت داده و نام نقش رستم را به آنها داده اند . … چرا مطمئن نيستيد که جسد کوروش داخل مقبره وجود دارد يا خير؟ … بزرگترين اقدام کوروش چه بوده است؟

نام های جغرافیایی تاریخی – وبلاگ تاریخی و جغرافیایی ” ارگ …

ravid1.blogsky.com/1390/11/17/post-87/

در تاریخ نام های جغرافیایی و هویت مردم و مکانها، ریشه در عمق تاریخ اجتماعی دارد، زمانی که …. و اطراف در دسترس داریم, با آنچه در تاریخ قدیم ایران و جهان آمده است مطابقت ندارد. ….. سوغود در سنگ نوشته های نقش رستم از باکتریا بیش از ۴۰۰ کیلومتر دور است. ….. و در آخر از توضیح اولی که در بندهش با عنوان بزرگترین کوه پارس و پارت است …

[PDF]مقدمه – پایگاه کتاب های درسی ، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع …

chap.sch.ir/system/files_force/lbooks/95…/000-079-C110219-.pdf?…1

نام کتاب: تاریخ )۱( ایران و جهانِ باستان پایۀ دهم دورۀ دوم متوسطه ۱۱۰۲۱۹٫ پديدآورنده: سازمان پژوهش و ….. انسان در تاریخ، نقش محوری و اساسی دارد و رویدادها و … استان کرمانشاه کنونی کنده شده است، يكی از بزرگ ترين سنگ نوشته های جهان به شمار می رود. داريوش در …… مقبره ها و نقش برجسته های نقش رستم مرودشت استان فارس . غارالسكو …

:: استانداری خوزستان :: > استان مــا > معرفی استان خوزستان

ostan-khz.ir/Default.aspx?tabid=1595

درباره واژه « خوزستان »، معانی و تعابیر فراوانی وجود دارد که قدمت و دیرینگی این … استرابون » جغرافی دان عهد باستان، خوزستان را از حاصلخیزترین جلگه های جهان می داند. … نیز هست که در کتیبه داریوش بیستون آورده شده و این نام در کتیبه نقش رستم …. بناهای شوشتر با نقشهای ویژه و پلکانها و نوشته هایی بر قطعات سنگی و کاشیها و …

پاسارگاد ( شهر مادر سلیمان ) – معرفی جاذبه های گردشگری ایران

seeiran.ir/پاسارگاد-شهر-مادر-سلیمان/?print=print

کاخ محل سکونت بی تردید نشان از تاثیر و نقش معماری یونانی دارد. …. این سنگ نوشته عناصر تاریخی کافی برای بازسازی تاریخ هخامنشیان را داراست و همچنین در … نمودن و زنده نگه داشتن نام و یاد پاسارگاد در سطح ایران و جهان ترجیح داد نام پاسارگاد را بر …. این بنا به بنای کعبه زرتشت در نقش رستم شباهت دارد در حالی که از نظر قدمت، …

[PDF]form nahaei.pdf – وزارت راه و شهرسازی

www.mrud.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=b593ac75-d044-4a0b…

دِالرام )نام های دیگر تِراران، طِراران( یکی از روستاهای دهستان بازرجان بخش مرکزی …. نمىبندد و به سبب ترسى كه از خدا دارد و نيز به خاطر …. جاده و در مقابل راهی که به نقش رستم منتهی می شود، در داخل شکافی در کوه که به نظر … شــاپور اول و درباریان و کرتیر موبد و سنگ نبشته منسوب …… ايران يكي ديگر از بزرگ تريــن مفاخر جهان را به خود.

آرامگاه داریوش بزرگ هخامنشی در نقش رستم – مد و زیبایی

mersia.ir › گردشگری

۲۵ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. – آرامگاه داریوش بزرگ در دل کوه رحمت یا کوه حاجی آباد در نقش رستم که در فاصله ۶ … م رخت از جهان بربست و کالبدش را به آرامگاهی سنگی که در «کوه نقش رستم» برایش … مطلب خود از ویژگی های هنری نگاره ها و سنگ نبشته های این بنا حکایت دارد. … کوروش هخامنشی آکاایران: دلیل تغییر نام پارسه به پرسپولیس مشخص شد …

نگاهی به ادیان غیر الهی و آداب و رسوم خرافی در جهان + تصاویر – …

www.mashreghnews.ir/…/نگاهی-به-ادیان-غیر-الهی-و-آداب-و-رسوم-خرافی-…

۹ مهر ۱۳۹۱ ه‍.ش. – برای آشنایی بیشتر با برخی آداب و رسوم خرافی و ادیان الحادی در جهان با … بت پرستی سنتی یا همان پرستش و تقدیس تندیس هایی از جنس سنگ، چوب، فلزات، گچ و . … حال آن که در شاخه‌ای دیگر که شیطان‌پرستی لاوِی نام دارد شیطان صرفاً نمادی از … درختان همواره نقش برجسته‌ای در بسیاری از اسطوره‌ها و مذاهب داشته‌اند.

آشنایی با مهد تمدن ایران زمین آثار باستانی فارس – پارس ناز

www.parsnaz.ir/understanding-irans-civilization-antiquities.html

کثیف ترین زن در جهان +عکس … نقش رستم یکی از مهمترین و زیباترین آثار باستانی سرزمین همیشه جاوید پارس می باشد که آثار مهمی را از دوران … در آرامگاه داریوش اول، سنگ نوشته های بزرگی به خط میخی وجود دارد که حاوی نیایش و مضامین مذهبی است. … اما فرصت الدوله شیرازی در کتاب آثار العجم از این محل به نام نقش قهرمان یاد کرده است.

[DOC]20120326173739-4023-682.docx

www.ensani.ir/storage/Files/20120326173739-4023-682.docx

بزرگترین آثار معماری و مجسمه سازی ایران قدیم در تخت جمشید است که یونانیان آن را … از طلا و سنگ های قیمتی به آن اضافه شده و نوشته ای به نام«آشوربنی پال»دارد. هم چنین یک جام پایه دار از سنگ یشم با کتیبه ای به نام«خشایارشا»جزو ظروف مورد اشاره … کلیه حجاری های این دوره عبارت است از بیست حجاری که در نقش رستم، نقش …

دیدنی های طبیعی و تاریخی و … -پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه …

daneshgahnews.com/0fa32537idcontent.htm

۸ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. – فارس در کتیبه های هخامنشی به صورت پارسه و در نوشته های یونانی به شکل … ایران در این استان قرار گرفته است،مهمترین آثار تاریخی ایران بلکه جهان به نام … ویژگی مهم دیگر تخت جمشید این است که بزرگترین و مهمترین مجموعه …. تخت گوهر یا تخت رستم : در نزدیکی نقش رجب و پایین آرامگاه کوروش، تخت سنگ های …

معرفی پاسارگاد – خانه – سازمان میراث فرهنگی

omurpaygah.ichto.ir/Default.aspx?tabid=4883&language=fa-IR

این متن اکنون وجود ندارد و به احتمال زیاد روی یک پلاک سنگی نوشته شده و بر دیواره …. دارد و درگاه شمال شرقی نیز به بزرگترین ایوان کاخ، که ۴۸ ستون داشته ارتباط دارد. … بشر و آزادی و برابری انسان ها در آن مطرح شد و به تمامی جهان آن روز گسترش یافت. … نمونه ای از این بنا در نقش رستم با نام کعبه زرتشت وجود دارد که از روی این بنا …

تخت جمشید؛ شهری بر بلندای تاریخ – روزنامه دنیای اقتصاد

www.donya-e-eqtesad.com/news/599492/

اما نام اصلی تخت جمشید “پارسه کرته” است که اشاره دارد به پارسیان یکی از سه شاخه … درگل نوشته‌‌ها و نیز کتیبه در گاه سنگی تالار ورودی تخت جشید، از این مجموعه با عنوان … بنابراین مجموعه تخت جمشید یک چهارضلعی نامنظم است که بزرگترین ضلع آن …. که هر سه تقریباً به یک شکل و با اقتباس از آرامگاه‌‌های نقش رستم ساخته شده‌‌اند.

به شهر باستانی کرمانشاه سفر کنید ! – بیتوته

www.beytoote.com/iran/bastani/kermanshah1-iran-ancient-city.html

میدان نقش جهان اصفهان … بالای‌ هر كدام‌ از این‌ سنگ‌ نگاره‌ها در سطوری‌ به ‌خط‌ پهلوی‌ ساسانی‌ صاحب‌ نقش‌ معرفی‌ شده‌ است‌. … غار پُراو بزرگ‌ترین‌ غار آهكی‌ دنیاست‌ و ساختمان‌ آن‌ به‌ دوران‌ سوم‌ زمین‌شناسی‌ مربوط‌ است‌. در داخل‌ این‌ غار ۲۶ حلقه‌ چاه‌ به‌ عمق‌های‌ مختلف‌ ۵ تا ۴۲ متر وجود دارد. …. نام‌ كسانی‌ كه‌ در نقش‌ دیده‌ می‌شوند به‌ خط‌ یونانی‌ نوشته‌ شده‌است‌.

zaum/fa_50K.txt at master · zacharydenton/zaum · GitHub

https://github.com/zacharydenton/zaum/blob/master/…/fa/fa_50K.txt

دارد ۱۸۲۵۷۳٫ هزار ۱۷۴۹۶۶٫ او ۱۶۷۲۰۵ … جهان ۱۱۸۹۱۰٫ كند ۱۱۷۷۶۴ … نام ۷۴۱۲۷٫ تواند ۷۳۲۴۸٫ دهد ۷۳۱۸۵٫ شنبه ۷۳۱۷۴٫ تاكيد ۷۱۵۹۸٫ اينكه ۷۱۱۱۲٫ غزه ۷۰۷۸۴ … نقش ۶۴۹۴۲٫ بار ۶۴۲۸۴ …. نوشته ۲۷۵۶۷ ….. بزرگترین ۸۴۶۳٫ حساس ۸۴۵۲ ….. سنگ ۵۴۳۴٫

تاریخی. – نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی

www.loori.ir/cat-7.aspx

*قديمي‌ترين نقش‌برجسته جهان رو به نابودي است*حسن حبيبي فهلياني. نورآنلاين:بزرگ‌ترين نقش برجسته دو شهرستان ممسني و رستم به‌نام نقش برجسته … معمولاً دو گروه رقيب هر كدام تعداد هفت تخته سنگ را انتخاب و شش تخته سنگ را در يك رديف …. تصادفی می شنود که همچو طبیب محلی در روستایی به نام دشت رزم واقع در ممسنی وجود دارد.

روستانت – استان فارس را بیشتر بشناسیم

roostanet.ir/index.aspx?siteid=3&siteid=3&pageid=2418

پیش از اسلام دو پادشاه بزرگ ایرانی به نام های کوروش بزرگ و اردشیر بابکان از این ناحیه ….. آبشار این رودخانه یکی از معروف ترین آبشارهای ایران و جهان است. ….. این غار در پنج کیلومتری شرق نقش رستم و به موازات ویرانه های استخر قرار دارد. …. از: نقش بهرام در نورآباد، نقش شاپور در داراب، نقوش برجسته تنگاب، سنگ نبشته پهلوی تنگ …

الهه ها در ایران باستان الهه ها در ایران باستان وقتی – کلوب

www.cloob.com/u/alinitro/14765057

۲ تیر ۱۳۹۰ ه‍.ش. – بزرگترین و قدرتمندترین الهه ها در ایران باستان میترا بود میترا یا مهر به همان معنایی به … نام این ایزد –پس از روی کار آمدن آیین و دین زرتشت- در اوستا بیشتر به ریخت … {اوست}که سزاوار است و در جهان خاکی ستوده باشد و او را نیایش کنند. … نیز در سنگ نبشته ای به زبان پهلوی اشکانی که در نقش رستم وجود دارد، پس از …

راهنمای سفر نوروزی به استان فارس (بخش دوم: شهرستان‌های …

www.kojaro.com/2016/2/22/117362/travel-guide-to-fars-p2/

۳ اسفند ۱۳۹۴ ه‍.ش. – استان پهناور فارس قدمتی بسیار طولانی دارد و جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و طبیعی … دارد که روی قطعه سنگی که بالای آن وجود دارد، سوره‌های حمد توحید و نام های خداوند … این شهر از بزرگترین شهرهای زمان خود بوده و به گفته‌ی تاریخ نویسان چهار دروازه داشته است. … نوشته شده و در برگیرنده‌ی مطالب سه کتیبه‌ی معروف نقش رستم، …

مرگ خاموش كتیبه های نقش رستم – تکناز

www.taknaz.net/news_detail_11328.html

مستند تصویری – تشریحی از مرگ خاموش کتیبه های نقش رستم … از محوطه باستانی تخت جمشید واقع شده است و نام آن مانند نامهای تخت جمشید، نقش … به علت ریختگی و انحلال سنگ نوشته در حال نابودی کامل است و کارشناسان باستان … در دل یک بنای تاریخی آیا معنایی جز مرگ تدریجی تمدن و تاریخ یک ملت دارد؟ …. باوفاترین حیوان جهان !

زیباترین کتیبه‌ها و نقش برجسته‌های ایران – برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/news/…/زیباترین-کتیبه‌ها-و-نقش-برجسته‌های-ای…

رتبه: ۹۶% – ‏۸٬۶۹۵ نقد

۲ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – مرودشت، نقش رستم؛ نقش برجسته پیروزی شاپور اول … در دو سوی پیکره‌ها، دو سنگ نوشته‌ به خط پهلوی ساسانی وجود دارد که … که بلافاصله جانشین کمبوجیه شد و ما در تاریخ او را با نام داریوش بزرگ یا … سومین و بزرگ‌ترین اثر موجود در طاق بستان کرمانشاه، طاق بزرگی است که … سفر به یزد؛ دومین شهر تاریخی جهان.

تخت جمشيد و ايران باستان ۱ – :: آريايی ::

aryaei.persianblog.ir/post/47/

تخت جمشيد صدف سنگي كهنسالي است كه گوهر گرانبهاي تابناك فرهنگ و هنر اجداد متمدن … تخت جمشيد كه يكي از شاهكارهاي معماري جهان است پلكاني است دو طرفه كه ۱۱۱ پله دارد و … در جنوب شرقي دروازه ملل بزرگترين تخته سنگ تخت جمشيد به وزن ۱۵۰ تن قرار دارد. …. بناي معروف به كعبه زرتشت در نقش رستم نيز محلي بوده براي گاه شماري و …

سلسله های حکومتی ایران | خبرگزاری پردیس

www.pardisnews.com/1390/05/government-of-iran/

نخستین پادشاه و بنیانگذار سیستم پادشاهی جهان و همچنین سلسله پیشدادی در ایران است . … آثار باقی مانده در مسجد سلیمان و متون زرتشتی حکایت از این امر دارد . نام …. راجع به اسامی پادشاهان ماد هشت جدول نوشته بدست آمده ‚ پنج جلد از هرودوت و سه جلد از …. او را از ابرمردان ایران و جهان می دانند مقبرهٔ او در دل کوه رحمت در مکانی به نام نقش رستم در …

[PDF]سرزمین ما، کاوش درگذشته های دور فصل

roshd.ir/MainPage/Others/book37/07-motaleat/02.pdf

مورّخان در مطالعات خود از منابع مختلفی مثل کتاب ها و نوشته ها یا کتیبه ها، ابزار ها و وسایل زندگی، ….. سنگ نگارۀ پیروزی شاپور ساسانی بر والرين امپراطور روم در نقش رستم …. در آن دوره، خدمت در سپاه جاویدان، بزرگ ترین آرزوی جوانان پارسی بود. ….. ۲ـ پنج شغل يا حرفه از جهان باستان نام ببريد که در دنیای امروز هم وجود دارد بگويید اين …راهنماي دانلود
1- براي راحتي در دانلود با سرعت بالا لطفا از برنامه اينترنت دانلود منيجر استفاده کنيد
2- براي مشاهده فيلم ها با کيفيت بالا از برنامه kmplayer استفاده کنيد
3- در صورت خرابي لينک دانلود مشکل را در قسمت نظرات همان پست اعلام کنيد تا 24 ساعت بعد همکاران ما رسيدگي ميکنند

دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


close
کانال تلگرام